Fatmana Öztaş
Fatmana Öztaş
Giriş Tarihi : 05-08-2019 10:40
Güncelleme : 05-08-2019 12:59

Çocuklarımız!

Mustafa Kemal Atatürk şu sözleriyle “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bu günün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir” diyerek çocuklarımızın önemini anlatmıştır. Zira bu ülkenin 22 milyonu çocuklardan oluşmaktadır. Ülkemizin geleceği çocuklarımızın yetiştirilişine bağlıdır. Umutlarımız onlardadır. Yaşanabilir Türkiye için en büyük teminatımız çocuklarımızdır. Onların eğitimli, donanımlı olarak yetişmeleri bağımsızlığımızın temeli olacaktır. Çünkü kendi gücümüzle ülke sorunlarımızın çözümü çocuklarımızın yetiştirilmesine bağlıdır. Çocuklarımızı facebooklarda, sosyal medya sayfalarında gördüğümüz ilim dışı eğitim(eğitimse) yobazların elinde büyümesi ülkenin sona doğru gitmesidir. Bağımsızlık meşalesini taşıyacak olan çocuklarımız bu tür vakıfların ellerinde heder olmaktadırlar. Cumhuriyetimizin ve demokrasinin bekçisi olması gereken çocuklarımız bu ilkelere düşman olarak yetiştirilmektedir. Çocuklarımızın başarılı olması Atatürk İlke ve İnkilapları doğrultusunda eğitim alarak bu tür güçlerin elinden kurtarılmasıyla olacaktır.

Dünyanın en güzel duygularından biri çocuk sahibi olmaktır. Ama bu çocuklarımıza doğru eğitim verebiliyor muyuz? Geleceklerini sağlayabiliyor muyuz? Onları tüm kötülüklerden, şiddetten, çocuk gelin olmaktan kurtarabiliyor muyuz? Çünkü uygar medeniyetler seviyesine ulaşmamız çocuklarımızın yetiştirilmesine bağlı olduğu herkesçe bilinmelidir. Sağlıklı ve gülen yüzler olarak yetişen çocuklarımız ülkemizin geleceğini tayin edeceklerdir. Dünyanın en saf, en masum, en güzel varlıklarını iyi bir vatandaş olarak yetiştirmek bizim elimizdedir. Zira onlar bizim mirasçılarımızdır. Çocuklarımıza nasıl davranır. Nasıl yetiştirirsek geleceğimizde öyle olur. İnsanlığın mutluluğu, dünyamızın güzelleşmesi çocuklarımızın korunması ve iyi yetiştirilmesiyle ilgilidir. Sağlıklı toplumlar, sağlıklı çocukların yetiştirilmesinde kreşlerin ve okul öncesi eğitimin büyük önemi vardır. Bir öğretmen olarak tüm çocuklarımızın bu eğitimlerden geçmesini diliyorum. Onun için her mahallede çocuk kreşlerinin açılması büyük önem taşıyacaktır. Kreşler açılırsa kadın istihdamı sağlanacak Aile her yönden refaha kavuşacaktır. Kadınları iş ve emek piyasasına katılmasıyla toplum gelişecektir. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesine göre de kadınların üretime katkıda bulunmaları en doğal haklarıdır.

Çocukların en yoğun öğrenme dönemi 0-6 yaş arasıdır. Temel alışkanlıklarını ve zihinsel yeteneklerini bu yaşlar arasında alır. Onun için kreş ve okul öncesi eğitim alan çocuklar, daha sonraki yıllarda başarılı oldukları gözlenmiştir. Çocuklar bu eğitimle öz güven kazanarak sosyalleşirler. Paylaşmayı ve işbirliği yapmayı öğrenirler. Arkadaşlarını dinleme ve saygı gösterme, farklı görüşleri dinleme becerisi kazanırlar. Kreşler çocukların el becerilerini de geliştirir. Kesme, boyama, yapıştırma, resim yapma gibi becerileri de gelişir. Kendi başına yemek yeme, tuvalete gitme gibi becerileri kazanarak kendilerine olan güvenleri artar.

Ülkemizin en büyük sorunlarından biri yeterli kreşlerin olmamasıdır. Anneler çocuk bakmak için çalışma hayatına katılamamaktadırlar.0-2 yaş arası çocuk kreş sayısı Türkiye'de yüzde birin altındadır. Halbuki Avrupa'da ülkeden ülkeye oranlar değişse de bu oran yüzde 60’ın üzerindedir. Bu durum kadın istihdamını büyük ölçüde etkilemektedir. Şehirlerde açılan kreşlerde, kreş patronlarının para kazanma yerleridir. Çok pahalıdır. Bu kreşlerin devlet tarafından ve yerel yönetimler tarafından ücretsiz olarak açılması gerekirken kazanç yerleri haline gelmiştir. Anne çalışıp kreşe vereceği parayı vermemek için çocuğunu kendi bakmayı tercih etmektedir. Türkiye'de çocuk bakım hizmetleri yetersizdir. Açılacak olan mahalle kreşleri kadınların üzerindeki bakım yükünü ismen azaltacaktır. Ayrıca bu kreşler kadınların çalıştığı iş yerlerinde açılması kadının çalışma hayatını kolaylaştıracaktır. Kadınların çocuklarıyla aynı iş yerine gidip gelmeleri, yeni doğmuş bebeklerini emzirme imkanlarının sağlanması kadınlar için büyük kolaylıklardır. Kadın hem ekonomik özgürlüğüne kavuşacak, hem de çocuğunun güvende olduğunu bilecek. İş dünyasında kadının güçlenmesi, çocuk bakım ve eğitim hizmetlerini yaygınlaşmasına bağlıdır. Yerel yönetimlerde bilhassa kadın başkan olarak Şeniz Başkanımızdan mahalle kreşlerini açması ve destek vermesini bekliyoruz. Zira bir milyon yüz on iki bin kadın çocuk bakımı nedeniyle işinden ayrılmıştır. Ayrıca evde bakım hizmetini yapan kadınlara çok cüzi miktarda yardım ve teşvik ödenmesi kadınların evde kalmasını ve kamusal alanlardan, çalışma hayatından çekilmesini sağlıyor.

Ülkemizdeki can acıtan en büyük sorunlardan biride ÇOCUK İSTİSMARIDIR. Çocuk ve gençlerin fiziksel, duygusal ve cinsel yönden yapılmaması gerekenlerin yapılmasıdır. Çocuğun yetişmesinde ki ihmal ve istismar bedensel ve ruhsal gelişimini etkilemektedir. Rengarenk balonlarla rengarenk bilyelerle. Çeşitli oyuncaklarla oynaması gereken çocuklar istismara uğrayarak gelecekleri karartılıyor. Son üç yılda 13 bin çocuk istismara uğrayarak mağdur olmuştur. Tecavüz edilen Leyla elleri bağlanarak elektrik direğinin dibine, dere yatağına atılırken kimsenin sesi çıkmıyor. Son zamanlarda İstanbul Sözleşmesini gündeme getirip feshetmeye çalışan zihniyet sapık düşüncenin zihniyetidir. Kadının, bilhassa çocuğa karşı olan şiddetin ve istismarın önlenmesi gerekirken bu sözleşmeyi feshetmek akıl dışıdır. Okula gidip eğitim görmesi gereken kızlarımız gelin edilerek çocuklukları ellerinden alınmaktadır. Geleceğimizin umudu, yarının büyüğü olacak olan çocuklarımız, dini, dili, rengi ne olursa olsun sevgi ve şefkat bekler. Gelin olmak değil....

2018 yılında ülkemizde 11 bin 803 bebeğin annelerinin yaşı 17’den küçüktür. 167 bebeğin annesinin yaşı ise 15 yaşından küçüktür. 2003-2018 yılları arasında 48 bin 361 bebeğin annesinin yaşı 18-_19 yaş aralığında olması yürekler acısıdır. Bunlar resmi rakamlardır. Daha bilmediğimiz ne kadar çocuk anne var acaba? Aile içi şiddete ve çocuk istismarına maruz kalan savunmasız çocuklarımız erken yaşta zorla evlendirilmektedir. Bu anayasaya da aykırıdır. Hele vicdanlarımızın kabul etmemesi gereken bir gerçektir. Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi tarafından hazırlanan rapora göre 2019 yılının ilk üç ayında 83’ü 12 yaş altında toplamda, 483 çocuk istismara uğramıştır. Anayasamıza göre çocuklar suçlardan korunmalı, her türlü hak ve özgürlüklerini güvence altına alınmalıdır. Hele çocukların ihmal şiddet ve istismardan korunması devletin en temel görevidir. İstanbul Küçükçekmece'de 5 yaşındaki çocuğa istismar edilmesi Mersin Tarsus ilçesinde Kur'an Kursuna giden çocukların ve daha nice istismara uğrayan çocukların peş peşe yer alması yüreklerimizi yakmaktadır.

Bir toplumun aydınlık, uygar medeniyetler seviyesine ulaşması çocuklarımızın yetiştirilmesine bağlıdır. Bir çocuğun mutlu ve başarılı olması bizim verdiğimiz sevgi ve güvenle olur. İnsanlığın mutluluğu çocuklarımızın iyi yetişmesiyle ilgilidir. Bunun yolu EĞİTİMDEN geçmektedir. Yazımı Atatürk'ün sözleriyle bitirmek istiyorum. ‘Küçük Hanımlar, Küçük Beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizi ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz”.

Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı. Onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır.

Denizli Kadın Haklarını Koruma Derneği Adına Sekreter Fatmana Öztaş

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Fenerbahçe 3 1
 • 2 Sivasspor 3 1
 • 3 Yeni Malatyaspor 3 1
 • 4 Yukatel Denizlispor 3 1
 • 5 Alanyaspor 3 1
 • 6 Antalyaspor 3 1
 • 7 Çaykur Rizespor 3 1
 • 8 Kasımpaşa 1 1
 • 9 Trabzonspor 1 1
 • 10 Konyaspor 1 1
 • 11 MKE Ankaragücü 1 1
 • 12 Gençlerbirliği 0 1
 • 13 Göztepe 0 1
 • 14 Kayserispor 0 1
 • 15 Galatasaray 0 1
 • 16 Beşiktaş 0 1
 • 17 Medipol Başakşehir 0 1
 • 18 Gazişehir Gaziantep 0 1
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA