Evrenin İşleyişi & Gözlem Davranışı 2

1967’de Kolombiya Üniversitesi'nde Einstein’ın Kuantum Mekaniğine karşı verdiği mücadeleyi hiç beklenmedik bir acemi üstlendi.  John Clauser astrofizik dalında doktorasını tamamlamak üzereydi ilerlemesini engelleyen tek şey Kuantum Mekaniğindeki notuydu.

John Clauser: Mezunken bile ne kadar denesem de Kuantum Mekaniğini anlayamıyordum.

Clauser hayatını değiştiren keşfi yaptığında Einstein’ın haklı olup olmadığını merak ediyordu, bu keşif çok az bilinen İrlandalı fizikçi Jhon Bell’in tanınmayan yazısıydı. Bell şaşırtıcı bir şekilde Einstein ve Bohr arasındaki çıkmazın çözümü ve evren hakkında kimin haklı olduğunu ilk ve son kez göstermek için bir yol bulmuşa benziyordu.

John Clauser:  Kuantum Mekaniğinin bakış açısının büyük ihtimalle yanlış olduğuna ikna oldum.

Yazıyı okuyan Cluaser,  Bell’in dolaşık moleküllerin gerçekten hayali bir şekilde iletişim kurup, kurmadıklarının ya da bir çift eldiven gibi aralarında hayali hiç bir şey olup olmadığının nasıl ifade edileceğini keşfettiğini gördü. Bununda ötesinde Bohr biraz matematik kullanarak eğer hayali bir olay yoksa Kuantum Mekaniği’nin tek başına eksik olduğunu gösterdi.

Tıpkı Einstein’ın düşündüğü gibi, ama bu yanlıştı.

John Clauser:  Bu zamana kadar gördüğüm en adam akıllı sonuçlar olduğuna karar verdim.

Bell bir teorisyendi, fakat yazdıkları bir çok dolaşık molekülü yaratan ve karşılaştırabilen bir makine yapılırsa sorunun cevabının bulunabileceğini gösterdi.

Allan Adams: Bell kim haklıydı sorusunu deneysel bir soru haline getirdi.
David Kaiser:  Sadece felsefeyle ya da yazılanların yapılmasıyla alakalı olmayacaktı.
Allan Adams: Planladığı deney yapılmalıydı.
David Kaiser:  Konuyu açıklığa kavuşturmak için gerçek bir deney hazırlayabilirdiniz.

Clauser münakaşayı sonlandırabilecek bir makine yapmaya başladı.

John Clauser:  O zamanlar sadece Punk bir mezundum. Bu bana gerçekten inanılmaz gibi geldi, her zaman küçükte olsa dünyayı yerinden oynatacak bir sonuç bulma şansınız vardır.

Clauser’ın makinesi binlerce dolaşık molekül çiftini ölçebilir ve çok farklı şekillerde kıyaslayabilirdi. Sonuçlar gelmeye başladığında Clauser çok şaşırdı ve bu durum onu mutlu etmedi.

John Clauser: Kendime ben nerede yanlış yaptım diye sorup duruyordum. Ne gibi hatalar yaptım?

Clauser deneylerine devam etti ve daha sonra Fransız fizikçi Alain Aspect Enstein ve Bohr münakaşasının kalbine gidecek daha geliştirilmiş bazı testler geliştirdi. Aspect deneyinde diğerini etkileyen moleküllerden birini ölçmenin tek yolu birbirlerinin arasında ışık hızından daha hızlı bir yolculuk yapan sinyalden geçebilirdi fakat, Einstein bunun mümkün olmadığını bizzat göstermişti. Kalan tek açıklama hayali bir olaydı bu nedenle Aspect’in deneyi hemen hemen bütün kuşkuları ortadan kaldırdı. Bu deneyden çıkan sonuçlar şoke ediciydi. Bu sonuçlar Kuantum Mekaniği matematiğinin doğru olduğunu kanıtlıyordu.

Dolaşıklık diye bir şey var.

Kuantum molekülleri uzay boyunca bağlı kalabilir ve bir tanesini ölçmek aralarında boşluk olsa bile uzaktaki partnerini aniden etkileyebilir. Einstein’ın imkansız olarak düşündüğü uzak mesafedeki hayali olay hakikaten gerçekleşiyordu.

John Clauser: Kuantum Mekaniğini çökertemediğim için yine çok mutsuz olmuştum, çünkü bugün bile hala inanmakta çok zorlanıyorum.

Walter Lewin: Bu Kuantum Mekaniği ile ilgili en garip şey, anlaşılması bile imkansız bana neden diye sormayın, bana bunun nasıl işlediğini de sormayın, çünkü bu soru yasal değil. Tek söyleyebileceğimiz şey anlaşılan o ki dünya bu şekilde işliyor.

Yani eğer dünyanın böyle garip bir şekilde işlediğini kabul edersek kullanışlı bir şey yapmak için uzun mesafeli hayali dolaşıklık olayını kullanabilir miyiz?

Hayallerden biri insanları ve cisimleri aralarındaki boşluktan geçmeden bir şekilde bir yerden bir yere aktarmaktı.

Diğer bir söyleyişle ışınlanmak.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gökhan KAĞ - Mesaj GönderYorum yazarak Denizli Ahval Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Denizli Ahval hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (554) 556 71 19
Reklam bilgi

Anket Sizce Denizli'de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Neresidir?

Bumerang - Yazarkafe