Röportaj
Giriş Tarihi : 22-07-2019 10:08   Güncelleme : 22-07-2019 13:20

Resime başlamasıyla hayatı değişen kadın…!

Geçen haftalarda Gülpembe Özcan Yakın’ın, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen “Girişimcilikte Önce Kadın” yarışmasında Türkiye 3.sü olduğu haberlerini okuduk medyada. Gülpembe Özcan Yakın’la Denizli Ahval haber olarak bir röportaj yaptık. Gülpembe Hanımın, hayat hikayesi ilham verecek bir hikaye, kendisi çok yönlü bir kadın. Terör olaylarından dolayı üniversiteye gidememiş, 40 yaşından sonra yeniden üniversite okuyarak kendisini yeni ufuklar açmış bir kadın… Benim de kendisiyle güzel bir röportaj yapma şansım oldu…

Resime başlamasıyla hayatı değişen kadın…!

Gülpembe Hanım öncelikle ödülünüz hayırlı olsun. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Buldanlıyım. Resim öğretmeniyim, aynı alanda yüksek lisans yaptım. Sanatla Terapi ve Yaratıcılık Eğitimi aldım, sanat terapistiyim. Üstün zekalılar öğretmeniyim. Çocuk zeka testleri eğitim aldım.

3 Çocuğumla Birlikte Mezun Olduk

Siz üniversiteyi evlendikten sonra okudunuz, oğlunuzla birlikte mezun oldunuz sanırım. Üniversite hikayenizi bize anlatır mısınız?

Lise son sınıfta üniversite sınavlarına girdim ve kazandım. Ancak 80 yılıydı ve terör olayları vardı ülkemizde. Bu nedenle babam beni üniversiteye göndermek istemedi. Evlendim, 3 çocuğum oldu. Ben kendimi değerli hissetmek adına, bir şeyler üretmek adına birçok kursa gittim. Dikiş, çiçek, bilgisayar, İngilizce, tel kırma gibi. En son tezhip ve minyatür kursuna gittim. Bu kurs bana yeni bir yol açtı ve resime yöneldim. 2 yıl resim kursundan sonra 2005 yılında üniversite sınavına girdim. PAÜ Resim Öğretmenliği bölümünü kazandım. 42 yaşında, liseyi bitirdikten 25 yıl sonra üniversiteyi kazandım. 2009 yılında bölüm 1.si olarak bitirdim okulu. Çocuklarımla aynı yıl mezun oldum. Büyük oğlumla üniversite mezunu olduk. Küçük oğlum liseyi, kızım da ilköğretimi bitirerek mezun oldu.   

Aileniz, özellikle çocuklarınız 40 yaşından sonra üniversite okumanızla ilgili ne düşünüyor?

Eşim ilk başta ev ve çocuklarla ilgili çekinceleri olsa da destek verdi. Çocuklarımda olağan karşıladı. Onların da hep başarılı eğitim hayatı vardı. O yüzden sıradan bir durumdu bizim için.

Çok yönlü bir insansınız. Okulu bitirince hayatınızı nasıl yönlendirdiniz?

Farklı yerlerde resim kursları verdim. 2013 yılında Yakın Sanat’ı açtım. Grup ve bireysel olarak resim dersleri veriyorum. Üstün zekalılar eğitimi veriyorum.

Üstün zekalılar demişken, aileler çocuklarının üstün zekalı olduğunu anlıyor mu ya da anlayabilir mi?

Aileler genelde anlamıyorlar. Tesadüfen ortaya çıkabiliyor ya da hiç ortaya çıkmayabiliyor. Üstün zekalı bir çocuk dışarıdan bakmayla ya da şu şu kriterler varsa üstün zekalıdır diyemeyiz. Üstün zekalı çocuklar için testler var, test sonuçlarına göre değerlendiriliyor.

"Çocukların resimlerini yorumlamak yanlış"

Son yıllarda çocukların yaptıkları resimlerden, çocuğun ruh hali, karakteri ile ilgili yorum yapılıyor. Böyle bir şey var mı?

Çocuk resimleri analizleri doğrudan yapılamaz. Yanlış yorumlanabillir. Çok yönlü nedenler vardır. Bu nedenler yanlış yorumlanabilir. Mesela renk konusunda; bir renk bir çocuk için mutluluk veriyorken, diğer çocuk için vermiyor olabilir. Yani özneldir.

Fotoğrafta soldan ikinci Gülpembe Yakın

Aldığınız ödülden bahseder misiniz? Neydi bu ödül?

Türkiye geneli Halk Eğitime giden kursiyerler, ‘Önce Kadın’ programına üye oluyor. Eğitim videoları var, onları izliyorsunuz. Eğitim koordinatörüyle görüşüyor, onay alıyorsunuz. Eğitimlerden sonra gittiğiniz kursla ilgili yaptığınız ürünleri siteye yüklüyorsunuz. Siteye istediğiniz ürünü ekleyebiliyorsunuz. 3 kriteri var. En çok ürün eklemek, en çok satış yapmak ve en çok kazanç sağlamak. Önce illerde Halk Eğitim Merkezleri kursiyerleri arasından birinci seçiliyor. Sonra Türkiye geneli 1.seçiliyor. Türkiye geneli 621 başvuran kişi arasından Türkiye 3.sü seçildim. Ve ödül töreniyle “Girişimcilikte Önce Kadın” ödülünü aldım. Yarışmaya girerken hedefim derece almaktı ve aldım.

Kadınlara mesaj vermek ister misiniz?

Önemli olan beyindeki sınırları kaldırmak. Ben yapamam, bu yaştan sonra ne yapayım dememeli. Önem verilmeli, uğraş, gayret ve emek verilmeli. İnanıp. gayret edip emek verdikten sonra gerisi geliyor. 

Röportaj: Ayşe Selçuk Kağ


 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Fenerbahçe 3 1
 • 2 Sivasspor 3 1
 • 3 Yeni Malatyaspor 3 1
 • 4 Yukatel Denizlispor 3 1
 • 5 Alanyaspor 3 1
 • 6 Antalyaspor 3 1
 • 7 Çaykur Rizespor 3 1
 • 8 Kasımpaşa 1 1
 • 9 Trabzonspor 1 1
 • 10 Konyaspor 1 1
 • 11 MKE Ankaragücü 1 1
 • 12 Gençlerbirliği 0 1
 • 13 Göztepe 0 1
 • 14 Kayserispor 0 1
 • 15 Galatasaray 0 1
 • 16 Beşiktaş 0 1
 • 17 Medipol Başakşehir 0 1
 • 18 Gazişehir Gaziantep 0 1
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA