Kadın
Giriş Tarihi : 10-07-2019 08:30   Güncelleme : 10-07-2019 09:19

“Özgürleşmiş Türk kadınının Kadın Üniversitelerine ihtiyacı yoktur!”

Vatan Partisi Öncü Kadın İl Başkanı Elif Çobanoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Japonya ziyaretinde gündeme gelen, “Türkiye’de ‘kadın üniversiteleri kuracağız” açıklamasına tepki gösterdi. Çobanoğlu, “Cumhuriyet Devrimi ile aydınlanmış Türkiye’nin ve özgürleşmiş Türk kadınının Kadın Üniversitelerine ihtiyacı yoktur!” dedi.

“Özgürleşmiş Türk kadınının Kadın Üniversitelerine ihtiyacı yoktur!”

Vatan Partisi Öncü Kadın İl Başkanı Elif Çobanoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Japonya ziyaretinde gündeme gelen, “Türkiye’de ‘kadın üniversiteleri kuracağız” açıklamasını eleştirdi. Çobanoğlu, “Kadın Üniversiteleri, 1900’lü yılların başlarında Japonya’da karma üniversite teklifinin kabul görmemesi nedeniyle, kadınların da yükseköğrenim alabilmesi için kurulmuş, sonrasında ise karma yükseköğretim kurumları açılmıştır. Japonya’da faaliyet gösteren “kadın üniversiteleri” incelendiğinde, bu kuruluşların daha çok geleneksel olarak kadınlara atfedilen konularda eğitim verdiği görülmektedir. Şu anda 21. yüzyıldayız ve akademik olarak erkeklerin başarılı olup da kadınların başarısız olduğu bir dal bulunmamaktadır. Bu üniversitelerin amacının kadını belirlenmiş meslek alanlarına hapsetmek olduğu açıktır. 1900’lü yılların başında değiliz ve Japonya’da yaşamıyoruz. Cumhurbaşkanını 2019 Türkiye’sine bakmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin ve özgürleşmiş Türk kadınının Kadın Üniversitelerine ihtiyacı olmamdığını söyleyen Çobanoğlu, “Dünyada mevcut Kadın Üniversitelerinin hangisine bakılsa, o ülkenin kendi tarihsel süreci içerisinde, kendi geleneklerine, kendi mitlerine dayalı gerekçelerle açıldığı görülecektir. Oysa Türkiye, Atatürk Devrimleri ile birlikte halkın kulluktan çıkıp birey olduğu, kadın-erkek ayrımının ortadan kaldırıldığı büyük sıçramayı yaşamıştır. Ve tarihsel olarak da 21. yüzyılda kadına ayrı bir eğitim alanı açmanın hiçbir gerekçesini bırakmamıştır. Cumhuriyet Devrimi ile aydınlanmış Türkiye’nin ve özgürleşmiş Türk kadınının Kadın Üniversitelerine ihtiyacı yoktur!” ifadelerini kullandı.

“KADIN ÜNİVERSİTESİ Mİ KADIN KAFESİ Mİ?”

Elif Çobanoğlu, “Türk kadını bu topraklar üzerinde onurlu ve başı dik bir biçimde erkeklerle birlikte yaşayabiliyor, okuyabiliyor, çalışabiliyor. Toplumu kadın ve erkek diye ortadan ikiye bölemez, kadınla erkek arasına duvar öremezsiniz. Üniversiteli kadını kafese koyamazsınız. Uyarıyoruz: Böyle bir girişim Türkiye için çıkmazdır. Ak Parti, çıkmazı temsil etmekte ve dayatmaktadır. Ayrı üniversitede fen bilimleri eğitimi almış kadınlar için kadın laboratuvarları mı yapacaksınız? Ayrı üniversitede hukuk eğitimi almış kadınlar için kadın mahkemeleri mi kuracaksınız? Ayrı üniversitelerde mühendislik eğitimi almış kadınlar için kadın fabrikaları mı açacaksınız? Bunlar da yetmeyecek, kadın kentleri mi inşa edeceksiniz? İsteyen kadınlar gidip sadece kadınların yaşadığı kentlerde yaşasınlar diyebilecek misiniz? Kadın siyasetçiler için ayrı partiler, kadın yöneticiler için ayrı devlet mekanizmaları mı oluşturacaksınız? Sayın Cumhurbaşkanı ne önerdiğinin farkında mıdır? Önerilen şey, kadın üniversitesi değil kadın kafesidir. Kadını da erkeği de aşağılayan, onlara farklı anlamlar yükleyen ve insan olarak değersizleştiren bir anlayışın ürünüdür. Kadın ve erkeği ayrı ortamlarda okutan anlayış, bütün erkeklerin kadınlar için tehlikeli olduğunu varsayar. Buna kadınlar kadar erkeklerin de karşı çıkması gerekir” dedi.

“Anayasaya Aykırıdır”

Kadın Üniversiteleri, Anayasanın eşitlik ilkesine de açıkça aykırı olduğu vurgusunu yapan Çobanoğlu, “Vatan Partisi olarak, Cumhurbaşkanlığı ve YÖK böyle bir girişimde bulunursa konuyu yargıya taşıyacağımızı ve Danıştay’a iptal davası açacağımızı ilan ediyoruz. Bağımsız Cumhuriyet Yargısına güveniyoruz. Vatan Partisi’nin kadın kolları Öncü Kadın olarak, bugünden itibaren “Üniversiteli Kadını Kafese Koyamazsınız” kampanyası başlatıyoruz. Türkiye’nin dört bir tarafındaki kadınları ayağa kaldıracak, Kadın Üniversitelerini açtırmayacağız. Partimize üye olsun olmasın bütün kadınları mücadeleye çağırıyoruz. Başta kadın örgütleri olmak üzere bilim dünyası örgütlerini, iş dünyası örgütlerini, gençlik örgütlerini, meslek odalarını, demokratik kitle örgütlerini birlikte hareket etmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 0 0
 • 2 Antalyaspor 0 0
 • 3 Beşiktaş 0 0
 • 4 Çaykur Rizespor 0 0
 • 5 Fenerbahçe 0 0
 • 6 Galatasaray 0 0
 • 7 Gazişehir Gaziantep FK 0 0
 • 8 Gençlerbirliği 0 0
 • 9 Göztepe 0 0
 • 10 İstanbul Başakşehir 0 0
 • 11 Kasımpaşa 0 0
 • 12 Kayserispor 0 0
 • 13 Konyaspor 0 0
 • 14 MKE Ankaragücü 0 0
 • 15 Sivasspor 0 0
 • 16 Trabzonspor 0 0
 • 17 Yeni Malatyaspor 0 0
 • 18 Yukatel Denizlispor 0 0
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA