Gündem
Giriş Tarihi : 02-09-2019 15:30

İlhan: Yargı bağımsızlığının yılmaz bekçileriyiz

Denizli'de adli yıl açılışı dolayısıyla tören düzenlendi. Baro Başkanı Müjdat İlhan sert bir konuşma yaparak, yargı bağımsızlığının yılmaz bekçisi olduklarını, yüksek yargı mensuplarından da aynı duyarlılığı beklediklerini söyledi. İlhan hukuk fakültelerinin kontenjanının da düşürülmesi gerektiğinin altını çizdi.

İlhan: Yargı bağımsızlığının yılmaz bekçileriyiz

Denizli’de 2019-2020 Adli Yılı açılışı, Valilik Önü Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okundu. Törene Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, Baro Başkanı Müjdat İlhan, Büyükşehir Beldiye Başkanı Osman Zolan, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyon Başkanı Halil Ortaköy, İdare Mahkemesi Başkanı Tamer Taşpınar, hakim, savcı ve avukatlar katıldı. Yılmaz ve İlhan, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Ergül Yılmaz yaptığı konuşmada, yargının en temel görevinin hukuku ve adaleti temsil etmek olduğunu söyledi.

“Hukuk Fakültesi kontenjanları düşürülmelidir!”

Baro Başkanı Müjdat İlhan, 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlayarak başladığı konuşmasında avukatların sorunlarına ve yargı bağımsızlığına dikkat çekti. “Avukatlık mesleğinin, yargı içindeki etkisinin giderek azaltılma çabaları ve itibarsızlaştırılmasına yönelik çalışmalar savunma gücünü yaralamakta, yargıya olan güveni zedelemektedir” diyen İlhan, “Hızla açılan hukuk fakültelerinin kontenjanları düşürülmeli, eğitim-öğretim kalitesi arttırılmalı, yeni hukuk fakülteleri uzun yıllar açılmamalıdır. Sorunumuzun büyüklüğünü sayılarla ifade etmek gerekirse;  kayıtlı avukat sayısı yaklaşık 125 bin, stajyer avukat sayısı ortalama 15 bin ve hukuk fakültelerindeki öğrenci sayısı ise 70 bin civarındadır. Bu durum, hem mesleğimizin kalitesini düşürmekte, hem de mesleğimizi ekonomik zorluklarla mücadele etmek zorunda bırakmaktadır” ifadelerini kullandı.

Kendilerini hedef gösterenlere ‘hadi oradan’ diyeceklerini belirten İlhan, “Kurulduğu günden bugüne Denizli Barosu olarak kimden ve ne zaman gelirse gelsin her türlü tehdit ve saldırının karşısında dimdik durduk. Hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak vazgeçilmez amacımız olmuştur. Bu yüzden de medya artığı bir kısım kalemler ile kendini bilim adamı zanneden şarlatanların, sırtlarını bir yerlere dayayarak bizleri hedef göstermelerine de siz değerli meslektaşlarımızdan aldığımız güçle hadi oradan demeye devam edeceğiz. Aslolan Adalaettir… Çünkü adalet, mülkün temelidir. Adaletin sağlanması ancak siyasallaşmamış bağımsız yargıyla mümkündür. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin devlet halinde varlığı kabul olunmaz. Bağımsızlıkla beraber liyakat da eğitim de çok önemlidir. Bugün görevdeki hakim ve savcılarımızın ortalama görev süresi yani kıdemi 2.5 yıldır. Bu genç meslektaşlarımız kürsülerinde hizmet üretmek ve adalet dağıtmanın kutsal ağırlığında ezilmektedir” dedi.

“Yargı Bağımsızlığının yılmaz bekçisiyiz”

İlhan yargı bağımsızlığının yılmaz bekçisi olduklarını belirterek, yüksek yargı mensuplarından da aynı duyarlılığı beklediklerini söyleyerek, “Denizli Barosu olarak bugün de yargı bağımsızlığının, özgür savunmanın yılmaz bekçisi olmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Her türlü cemaat,  tarikat, vakıf ve  grubun vesayetinden temizlenmiş, yasamanın ve yürütmenin hiçbir etkisi olmaksızın evrensel hukuk kaidelerinin uygulandığı bağımsız bir yargı ve meslektaşlarımızın mesleğini icra ederken her türlü baskı, şiddetten ve zorbalıktan  korunması birinci önceliğimizdir. Bunun için sizlerin gösterdiği çabanın bir kısmını bile olsa sıcak koltuklarında oturan o YÜKSEK yargıdan da beklemekteyiz” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Reklamı Geç