Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-08-2019 09:00

“Faizin düşürülmesini yüzde 100 destekliyorum”

Denizli Sanayi Odası(DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, Merkez Bankası’nın geçen hafta faizi düşürmesinin doğru bir adım olduğunu belirterek, “Yüksek faizde yatırım olmuyor, ticaret olmuyor, alınan krediler ödenemediği için sanayicinin işi bozuluyor. Bu nedenlerle faizin düşmesi önemli.  Faizin düşmesi için yapılan bu operasyona yüzde 100 inanıyorum ve destekliyorum” dedi.

“Faizin düşürülmesini yüzde 100 destekliyorum”

DSO Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli Ahval Haber’e gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu. Faizin indirilmesini desteklediğini söyleyen Keçeci, “Her şeyden önce faizin ekonomide çok önemli bir yeri var. Biz sanayicilerin maliyetini ana faktör olarak ilgilendiren faiz, elektrik ve işçilik başta gelir. Hammaddeyi ve diğerlerini saymıyorum. İşçilik, elektrik ve faiz, bizim ana girdilerimizin temelidir. Dolayısıyla bunlar bizim için çok önemli. Faiz bu 3’ten biri olduğu için faizin yüksek seyretmesinden biz rahatsızız. Dolayısıyla bu rahatsızlığımız maliyetlerimizi çok aşırı derecede artırıyor. Ve Avrupa’da olmayan, dünyada olmayan faizlerle ürettiğimiz hammaddemizi; satmakta zorlanıyor, rekabet edemiyoruz. Asılolan dünya rekabeti içerisinde hazmedilebilir, kabul edilebilir, bir faizin sanayiciye, ticaret erbabına verilebilir olması lazım.  Bugün, yani dünkü yüzde 25 faizlerle ne bu ülkede yatırım yapılabilir, ne de ticaret yapılabilir ne de faizi ödemek için satın alınan krediler ödenebilir. Bu nedenle bir yatırım olmuyor, iki ticaret olmuyor, üç bu parayı alanlar faizleri ödeyemediği için işleri bozuluyor ve dolayısıyla ekonomi çöküyor. Faizin düşmesi her şeyden önce çok çok önemli, bu ülkenin ekonomisi, sanayisi ve üretimi için.  Faizin düşmesi için yapılan bu operasyona yüzde 100 inanıyorum ve olması gerektiği için destekliyorum. Faizlerin düşmesi 1 günde olamaz. Yavaş yavaş olmalı. Bugünden yarına faizin yüzde 15’e düşeceğine kimse inanmasın, bunu beklemesin. Eğer istikrar olursa faiz düşer” diye konuştu.

“İşsizlik ülkemiz için önemli bir yara”

İşsizlikteki artış ve Denizil’de de uygulanan İstihdam Seferberliğinin ilimize katkısıyla ile ilgili soruya Keçeci, “İstihdam Seferberliğini başlattığımız ilk zamanlarda bir müddet hem Denizli’de hem ülkemizde önemli istihdama vesile oldu. Bunları rakam rakam tespit ediyor, raporluyorduk. Ancak son zamanlarda özellikle ekonomide bu uzun soluklu sorunlar nedeniyle, istihdamla ilgili beklentilerimiz yerine gelmedi. Bugün Denizli’de de istihdamda problem var, ülkemizde de var. Özellikle genç istihdamda Denizli’de de önemli bir problem var. 15-24 yaş arasında gençlerde yüzde 60’a varan, yani 4 gençten biri işsiz. Kadınlarda ise 3 kadından biri işsiz. Bu ülkemiz için çok önemli bir yara. Bu konunun çözülmesi için ülkede ekonominin düzelmesi ve yatırımların artması gerekli. Yoksa istihdam bozuldu, işsizlik arttı diyerek işsizliğin çözümü olmaz. Mutlaka üretimi artıracak, ekonomiyi düzeltecek, yatırımı artıracaksın” diye cevap verdi.

“Mülteciler işsizliğin artmasında etken”

Müjdat Keçeci işsizlikte mültecilerin etkisiyle ilgili olarak, “Mülteciler özellikle tarım sektöründe kayıtsız çalışıyorlar. Bizim bu bölgede, bu mevsimde özellikle tarım istihdamı artar, işsizlik azalırdı. Bu yıllardır böyleydi. Pamukta, tütünde, sebze-meyvede özellikle tarım işçileri çalışır. Bu işçilerin ücretleri yüksek diye Suriyeli, Afgan ve İranlılar tarımda önemli derecede istihdam ediliyorlar. Tarımda her yıl bu mevsimde istihdamda güçlü bir artış olurdu. Son birkaç yıldır tarımda işsizlik arttı, neredeyse yüzde 36’ya vardı. Sanayide de kaçak çalışan mülteciler var. Özellikle Güneydoğu’da. Gaziantep ve çevresinde sanayi de önemli derece istihdamda yer alıyorlar. Bu da Türk toplumunun çalışması gerektiği yerlerde, çalışamaması demek. Denizli’de de var. Bunları tespit etmek mümkün değil. Denizli’de mülteciler var ve çalışıyorlar” açıklamalarında bulundu.

‘Kadın istihdamında az olmasında, kadının anne olmasının etkisi var mı’ sorumuza ise Keçeci, “Asla, çalışma düzeni ve sistemi kadına göre kurulmuştur. Dolayısıyla kadında SGK’ya bağlı çalışma ortamında olursa, devlet özellikle onun çalışmasını güvence altına alıyor ve güvenceyi ödüyor. Bu konuda özellikle kadının anne olmasıyla ortaya çıkan durumu, devlet işverene yüklemiyor. Kadının sosyal güvencesi var. Bu güvenceyle işverene kadın, yük olmuyor ve problem değil” dedi.

Müjdat Keçeci, sanayici olarak yatırımın artırılmasını, elektrik maliyetinde ve faizde düşüşün sağlanmasını istediklerini dile getirdi.

Ayşe Selçuk Kağ

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Fenerbahçe 3 1
 • 2 Sivasspor 3 1
 • 3 Yeni Malatyaspor 3 1
 • 4 Yukatel Denizlispor 3 1
 • 5 Alanyaspor 3 1
 • 6 Antalyaspor 3 1
 • 7 Çaykur Rizespor 3 1
 • 8 Kasımpaşa 1 1
 • 9 Trabzonspor 1 1
 • 10 Konyaspor 1 1
 • 11 MKE Ankaragücü 1 1
 • 12 Gençlerbirliği 0 1
 • 13 Göztepe 0 1
 • 14 Kayserispor 0 1
 • 15 Galatasaray 0 1
 • 16 Beşiktaş 0 1
 • 17 Medipol Başakşehir 0 1
 • 18 Gazişehir Gaziantep 0 1
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA