- 15 Mayıs 2019

Öğrenciler harçlıklarını Aşevi'ne bağışladılar

Denizli’de Pamukkale Kaymakamlığı öncülüğünde başlatılan “Başka Hayatlar da Var” projesinde yer alan öğrenciler, harçlıklarından biriktirdikleri 3 bin 186 TL’yi PASVAK Aşevine bağışladı.  

mask

Pamukkale Kaymakamlığı Proje Ofisi koordinesinde Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Pamukkale Sağlık Eğitim Vakfı (PASVAK) tarafından 2 Mart 2019  tarihinde hayata geçirilen “Başka Hayatlar da Var” projesine katılan öğrenciler, harçlıklarından biriktirdikleri 3 bin 186 TL’yi PASVAK Aşevine bağışladılar.

Pamukkale Kaymakamlığı’nın başlattığı “Başka Hayatlar da Var” projesine Hasan Tekin Ada Anadolu Lisesi, Türk Eğitim Vakfı Anadolu Lisesi, Osman Aydınlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bağbaşı Anadolu İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrencileri katıldı. Proje hakkında genel bilgi veren Osman Aydınlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Okul Müdürü Muhammet Oğur, “Öğrencilerimize sabretmenin ne demek olduğunu, elimizdekilerle yetinmenin önemini, içinde bulunduğumuz yaşantımızdan şikayet etmek yerine şükretmeyi, bundan daha güzel bir çalışmayla anlatamazdık. Aşevimiz her gün 1250 ihtiyaç sahibi kişiye yemek dağıtımı yapıyor. Öğrencilerimizde bu süreci mutfağından evlerine teslimine kadar gözlemliyorlar. Gözlem sonrasında geliştirdiğimiz uygulama sayesinde cep telefonlarından  ‘Ne Gözlemlediklerini, Bundan Sonraki Hayatlarında Değiştirmek İstedikleri Şeyler Var Mı?’ gibi sorulara cevap veriyorlar. Genel olarak öğrencilerimizden aldığımız cevaplarda; “artık israf etmeyeceklerini, yemek ayırt etmeyeceklerini, yardımlaşma ve dayanışmaya dikkat edeceklerini, büyüyünce anne ve babasını koruyup kollayacaklarını belirtiyorlar.” Bunun gibi birçok toplumsal değerlerimizi öğrendiklerini ve hayatlarında uygulayacaklarını belirtiyorlar” dedi.

“Harçlığımızı Bağışlayarak Örnek Olmak İstedik”

Gönüllü olarak projeye katılan ve duygularını paylaşan Türk Eğitim Vakfı 10. Sınıf öğrencisi Ümit Sugur; “Arkadaşımızla bu projeye katılmak istedi. Ben şanslıydım çünkü gönüllüler arasından çekilen kurada ismim çıktı. Yemek dağıtım süresince beni en çok insanların bir ekmeğe muhtaç olmalarına rağmen gülümsemeleri, teşekkür etmeleri, samimiyetleri etkiledi. Sadece ben değil, projeye katılan tüm arkadaşlarımız aynı şeyi düşünüyorlar. Artık hayatımda yeni bir sayfa açtım diyebilirim. Temiz ve hijyenik ortamda hazırlanan yemekler çok profesyonel şekilde evlere ulaşıyor. Projeye katılan kendi okulumuzdaki ve diğer 3 okulumuzdaki arkadaşlarımızla o insanların yaşamlarını gördüğümüz için katkıda bulunmak istedik. Yalnız yaşayan yaşlılarımızın, hasta insanlarımızın, yoksul insanlarımızın bizlerin desteğine ihtiyacı var” diye konuştu.

“Hayırseverlerimizin Desteğine İhtiyacımız Var”

Hayırseverlerin bağışları ile her gün iki öğün sıcak yemeği 1250 kişiye ulaştırdıklarını belirten PASVAK Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Çıralı, tek hedeflerinin ihtiyaç sahibi insanlara ulaşıp onlara el uzatabilmek olduğunu söyledi. Çıralı, “Hayırseverlerin bağışları sayesinde 2001 yılından bugüne kadar yardımlaşmayı ve paylaşmayı sürdürüyoruz. Daha çok insanımıza hizmet vermek için kurumlarının kapasitesini arttıracak inşaatlar devam ediyor. Hayırseverlerimizin kurumumuzu ziyaret edip aşevini tanımalarını ve destek olmalarını istiyoruz” dedi.

Artık Yemek Ayırt Etmiyorlar

Program sonrası proje hakkında düşüncelerini ifade Kaymakam Hayrettin Balcıoğlu; “Aşevimiz ve okullarımızla yaptığımız işbirliğimiz çok güzel bir amaca hizmet ediyor. Bugüne kadar 570 öğrencimiz katıldı. Öğrencilerimizden aldığımız geri dönüşleri bir de velilerimizden teyit ediyoruz. Velilerimiz çok mutlu ve çok olumlu geri dönüş yapıyorlar. Neredeyse tüm velilerimiz, öğrencilerimizin israf alışkanlığından vazgeçtiğini, önceden yemek beğendiremezken şimdi yemek ayırt etmediklerini, belirtiyorlar. Rastgele aradığım bir velimiz, çocuğunun cep telefonunu daha fazla ders çalışmak için annesine teslim ettiğini ifade etti. Bu bizi daha farklı noktaya taşıyor. Buradan hareketle teknolojik cihazlarla 5 saat ve üzeri vakit geçiren çocuklarımızı bu projemizde yer verip rehabilite etmeye çalışacağız. Emeği geçen okul müdürlerimiz başta olmak üzere, sevgili öğrencilerimize, velilerimize  ve PASVAK Aşevi ailesine teşekkür ediyorum” dedi.

 Yorum yazarak Denizli Ahval Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Denizli Ahval hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (554) 556 71 19
Reklam bilgi

Bumerang - Yazarkafe