Beyağaçlı Kadınlar için Japaonya’ya proje sundular

Denizli İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği Başkanı Didem Saracel ve dernek üyeleri, köylü kadınlara destek olmak için başlattıkları çalışmalar kapsamında Beyağaçlı kadınlar için Japonya’ya proje sundular.

Haber albümü için resme tıklayın

Dernek üyeleri başlattıkları bir projeyle Beyağaçlı kadınların evlerinde ürettikleri ürünleri Denizlili kadınlarla buluşturdular. Önce Beyağaçlı kadınlarla görüşüp onların evde ürettikleri ürünleri satın alıp Denizlili kadınlara satış yaparak destek oldular. Sonra ürünlerin devamı konusunda talep gelmeye başlayınca Dernek, kadınların el emeği ürünlerini pazarlamak için bir proje hazırlayarak, bu projeyi Japonya’ya gönderdi. 

Konuyla ilgili Denizli Ahval Haber’e bilgi veren Didem Saracel, “Derneğimizi kurduktan sonra bölgesel çalışma yaparak kadınlarımıza destek olmak istedik. İlk olarak Beyağaç’a gittik. Tek tek kadınların kapısını çaldık. Kadınların evinde ürettiği tarhana, erişte, kuru biber, kuru patlıcan ne varsa aldık. Bu ürünleri süsleyip püsleyip güzel paketler yaptık. Dernek olarak düzenlediğimiz bir kahvaltıda sattık. Çok ilgi gördü. Sonra Belediye Başkanı Mustafa Akçay’la ve kaymakamla görüştük. Başkanımız çok destek oldu. Kızı ve eşi bizimle çalıştı. Başkanın eşi Şerife Akçay’ın öncülüğünde kadınlar bir araya geldi. Ürünleri toplayıp paketleyip, güzel satış stantları hazırladılar. Biz de Denizli’den tur düzenleyip 88 kişi Beyağaç’a gittik. Tura katılan kadınlar, el emeği ürünleri satın aldı. Güzel de bir kazanç elde edildi. Bu harcamaların tutanakları elimizde var. Baktık ki güzel şeyler oluyor. Köylü kadınlarımız kazanç sağlıyor, mutlu oluyor, talep de var. Bu işi devam ettirelim dedik. Tam o sırada Japonya’nın ‘Kadınlar Ürettiğini Satıyor, Ülke Kalkınıyor’ isimli, bizim projemize uygun bir hibe desteği olduğunu öğrendik ve kadınlarımız için projemizi hazırlayıp Japonya’ya gönderdik”  diye konuştu. 

“Beyağaç’a yurtdışından turist getireceğiz” 

Yurtdışından turist getireceklerini söyleyen Başkan Saracel, “Projeyle ilgili daha kapsamlı çalışmalar yapmaya karar verdik. Beyağaç’ın pek çok doğal güzelliği var. Buraya Bağ Evleri yapılmış ama şuan kullanılmıyor. Beyağaç Belediye Başkanımız Mustafa Akçay’la görüşmelerimiz oldu. Hollanda ve Almanya ile iletişim kurduk. Tur düzenleyerek, Beyağaç’a turist getireceğiz” dedi.  Ayrıca Sarecel projenin ilk ayağı Beyağaç’ı tamamladıktan sonra diğer ilçelerde de bu çalışmayı yapacaklarını söyledi.

 

 

 

14 Mayıs 2019 - YaşamYorum yazarak Denizli Ahval Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Denizli Ahval hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (554) 556 71 19
Reklam bilgi

Anket Sizce Denizli'de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Neresidir?

Bumerang - Yazarkafe